ÚVODNÍ STRANA
KONTAKT
OSOBNÍ PROFIL
PUBLIKACE A ČLÁNKY
VÝUKA
CEMS
 
 
Web created by
J.Balcárek,
J.Hejtmánek
V Ý U K A  - IT_220 - Základní informace

KURZ IT_220 – Technické prostředky informačních systémů
Přednášející: prof. J.Jandoš

A. Úvodní informace

Vážení studenti,
rád bych Vás tímto upozornil na základní povinnosti a termíny, které je nutné si během semestru ohlídat.

Pro absolvování kurzu je nutné úspěšně napsat semestrální práci a absolvovat závěrečnou písemnou zkoušku. K tomu se vztahují následující termíny, které si prosím ohlídejte, aby nedošlo případně k nedorozuměním:

Semestrální práce

Nutno se přihlásit na Vámi vybrané téma. Témata budou stanovena cca ve 3. až 4. týdnu semestru a to tak, že budou oznámena na příslušné přednášce, dále pak budou uvedena na e-semestr (http://semestr.vse.cz/), kde se na ně lze též přihlásit po dobu cca 10 dnů od jejich ohlášení. Student, který se na téma v tomto termínu nezapíše (bez neschopenky) nemá možnost dále pokračovat v kurzu. Na zpracování práce bude cca 4 týdny od jejich vyhlášení, jak bude uvedeno v zadání. Zpracované sem. práce je nutno odevzdat v termínu určeném při jejich zadání. Ohlídejte si prosím tento termín, protože je z mé strany zcela přesně dodržován a to včetně hodiny odevzdání (např. 20.11. do 12 hod.).

Odevzdat lze jen práci, která je Vaším dílem a byla celá zpracována pouze pro předmět IT_220 (tj. neobsahuje části zpracované příp. pro jiné předměty - pokud není při zadání dohodnuto jinak).

Pokud se někdo zabývá specifickou problematikou spadající do oblasti předmětu, můžeme případně domluvit i téma jiné. Za tímto účelem si připravte návrh tématu (ve Wordu) a společně jej posoudíme. Toto je nutno provést osobně a v termínu určeném pro výběr témat.

Opakující studenti, kteří v minulém semestru odevzdali v termínu práci, a chtějí udržet téma z minulého semestru, osobně (v termínu pro výběr témat) projednají s přednášejícím zpracování sem. práce.

Písemná zkouška z předmětu

Bude provedena ve zkouškovém období. Termíny zkoušek budou oznámeny na příslušné přednášce cca 2 až 4 týdny před ukončením přednášek a dále pak uvedeny na e-semestr, kde se na ně je nutno přihlásit.. Je nutno se přihlásit v uvedeném období na jeden z vypsaných termínů (který bude volný).

K písemné zkoušce mohou být připuštěni studenti, kteří úspěšně napsali semestrální práci. Ke zkoušce bude informace na jedné z posledních přednášek.

Písemná zkouška bude z látky vztahující se k přednáškám tj. z určené látky, která je ve skriptech a látky (inovace), která je přednesena na přednáškách. V tomto směru chci upozornit studenty, kteří se nebudou moci účastnit přednášek, aby si tyto inovace ohlídali (např. kopiemi přednášek apod.).

Písemka se skládá ze 2 "velkých" (viz seznam okruhů otázek pro písemku) a 2 "malých"otázek. Pro její absolvování je nutno mít alespoň 60% hodnocení, při čemž nelze mít větší "díru" v žádné z velkých otázek.

Celkové hodnocení předmětu bude zohledňovat ze 60% hodnocení sem. práce, ze 40% hodnocení písemky. Jen ve zcela vyjímečných případech může být zařazena též ústní zkouška po písemce.
Případné neschopenky, je nutno předložit přednášejícímu bezprostředně po vzniku neschopnosti a bezprostředně po ukončení nemoci, jinak je nelze uznat.

B. Formální zpracování práce

Práce na dané téma zpracovává každý student samostatně. Na temata se mohou psát další studenti (tj. druhý a další student) pouze do max. počtu studentů uvedeného v závorce u tématu.

Práce napsaná v textovém editoru Word v češtině či slovenštině (jako .doc soubor). Logická struktura práce je vyjádřena desetinným značením kapitol.

Titulní strana obsahuje: úplný název práce (dle seznamu prací) - včetně zadaných kriterií, číslo tematu (dle seznamu prací), "Semestrální práce z Technických prostředků IS", měsíc a rok zpracování, jméno autora, adresu e-mail, hlavní specializace, vedlejší specializace, datum odevzdání.

Struktura práce (v závislosti na tématu):

  • obsah
  • odborné "zázemí" problému (klasifikace, odpovídající "srovnání" formou tabulky s komentářem, parametry, vývoj v dané oblasti) zaměřené zejména na konkrétní téma a kriteria práce
  • výběr zařízení (volba kriterií), zhodnocení nabídek.

    Cílem je zjistit stav na českém trhu (pokud není uvedeno jinak). Jádrem práce je srovnání nabídek (tabulka) a výběr (dle zadaných a dalších relevantních autorem zvolených kriterií). Zadaná kriteria jsou nejvýznamnější - v uvedeném pořadí. Zdůvodnit výběr kriterií, jejich vah a způsob hodnocení (bodování) jednotlivých zařízení. Detailně popsat jednotlivá kriteria a charakteristiky (přesně vysvětlit jejich význam), rovněž přesně uvést odkud (z jakých informačních zdrojů) byly převzaty všechny jednotlivé hodnoty charakteristik hodnocených zařízení.

    Zdůvodnit výběr hodnocených zařízení (ev. předvýběr). Hodnotit alespon 3 zařízení alespon 3 firem na českém trhu. Tj. stačí (minimálně) celkem 3 zařízení, ale každé od jiného výrobce. Použít minimálně 5 kriterií, případně určit kriteria další. Celý výběr je orientován na český trh (zařízení, ceny).

    Použít metodu multikriteriálního výběru (viz příklad na tomto webu) či obdobnou lepší. Pokud použijete jinou metodu, provedte v práci zhodnocení dle obou metod (jiné a té na tomto webu) a srovnejte výsledky i metody. (Toto prosím neberte jako "odstrašení" od užití jiné metody - její využití vítám a příp. pozitivně zhodnotím).

    Pozn.: uvedte v práci všechny relevantní výpočty.

  • diskuze výsledků výběru
  • závěr
  • zdůvodnění, proč byl vybrán přiložený článek v angličtině či němčině
  • postup zpracování práce. Návštěvy firem, postup na Internetu, kde získána literatura, ceníky ap.
  • seznam použitých informačních zdrojů ve členění:
    • literatura, přesně uvést dle zvyklostí jednotlivé použité prameny (knihy, články ap.)
    • zdroje Internetu, uvést přesně URL dokumentu (tj. ne pouze např. URL firmy). např.: Vomáčka J.: Jak vaří muži, http://www.varecka.cz/navody/muzi1.pdf
  • příloha:
    • aktuální cenové nabídky 3 firem CS, které platí pro hodnocená zařízení (příp. i pro další). V cenících relevantní údaje označte.
    • anglický článek

Lze využívat literaturu, nelze však přejímat (opsat - či opsat s malými změnami) větší celky než krátký odstavec. Uvést odkaz na literaturu za každým převzatým odstavcem. Sloh práce "odborné pojednání".

Minimální rozsah čistého textu (bez referencí) je 7 stránek - bez tabulek multikriteriálního výběru - plus přílohy (nutné nabídky/ceníky, lze však i další) - pokud není při zadávání práce stanoveno jinak. Tabulky (multikriteriální výběr a další) uveďte v práci ZA textem práce. Práci napište písmem Times New Roman (11 pt), řádkování 1.
U všech údajů v práci uvádět plné reference (tj. jména, adresy a telef. spojení - na prodejce a přiřazení prodejce/zařízení), aby byla možnost rekonstrukce či návaznosti. Je nutno uvést v práci všechny relevantní parametry, ceny a adresy a telefony českých firem. U použitých a nepřiložených článků uvést přesný odkaz.

V příloze uvědte (plný text) alespoň 1 článek v angličtině či němčině, který se vztahuje k dané problematice (není nezbytné jej v práci použít). V práci (viz výše) krátce zdůvodněte, proč byl vybrán právě tento článek. Bude hodnocen výběr článku (aktuálnost, vhodnost).

Práci odevzdejte takto:

  • text práce včetně příloh v elektronické formě (viz výše) prostřednictvím e-semestr. Celou práci (včetně všech příloh) nutno odevzdat do e-semestru jako jediný soubor zip. E-semestr mu sám při uložení přidělí příslušné jméno.

  • text práce včetně příloh – vytištěný, na sekretariát KIT. Práci vytiskněte na samostatné listy A4 (bez okrajové perforace) a vložte do desek.

Obě formy práce (s identickým obsahem) nutno odevzdat do termínu odevzdání práce (nestačí tedy jen např. pouze elektronická forma).

Doporučuji ústně předem zkonzultovat zpracování práce.

Věnujte prosím pozornost výše uvedeným požadavkům na semestrální práci, jakož i termínu jejího odevzdání, abychom se vyhnuli případným komplikacím. Práci, která neodpovídá přesně zadání nebo která nebude odevzdána přesně v termínu, musím bohužel hodnotit jako nevyhovující.

C. Příklad multikriteriálního výběru

CRT monitory pro PC, kriterium minimální cena.

V níže uváděném příkladu jsou uvedeny pouze výsledky jednotlivých kroků. Není uveden doprovodný komentář (např. zdůvodnění kriterií, zdůvodnění vah apod.).

Tabulka 1 – Stanovení kritérií pro hodnocení monitorů a jejich vah

Kritérium

Jednotky

Optimum

Váha - V(j)

 

 

 

 

K1

Cena

Min

45 %

K2

Velikost uhlopříčky

Palce

Max

20 %

K3

Energetické a ergonomické vlastnosti monitoru

Známka 1) z intervalu <0,1>

Max

17 %

K4

Rozměry monitoru

Ohodnocení velikosti 2)

Min

10 %

K5

Rozteč bodů

Mikrometry

Min

5 %

K6

Nastavitelné parametry

Počet

Max

3 %

Pozn.: váhy vyjádřete v % tak, že jejich součet je roven 100%.

Pozn. 1., 2.: uveďte přesně na základě jakých parametrů a jak přidělujete známky

Tabulka 2 – Hodnoty kritérií vybraných monitorů

Název monitoru

K1
(Kč)

K2
(palce)

K3
(známka)

K4
(ohodnocení velikosti)

K5
(mikro-metry)

K6
(počet)

 

 

 

 

 

 

 

Monitor 1 (M1)

7596,--

16

0,3750

432

0,28

7

M2

8928,--

16

0,6250

432

0,26

12

M3

10163,--

16

0,6878

427

0,26

9

M4

12625,--

16

0,5000

428

0,25

10

M5

12450,--

16

1,0000

413

0,26

14

U kritéria K2 jsou u všech monitorů stejné hodnoty, a proto bylo možné toto kritérium z hodnocení vypustit. Kritérium bylo však ponecháno a protože hodnoty nebylo možné znormalizovat pomocí níže uvedených vzorečků (ve jmenovateli by byla 0), byla zvolena za znormalizovanou hodnotu hodnota 1. V Tabulce T (není zařazena) je možno vidět, jak byly stanoveny hodnoty kritéria K3.

U charakteristik (hodnot, kritérií, parametrů) převzatých z inf. zdrojů je nutno v práci přesně popsat jejich význam a příp. metodu měření. U každé hodnoty parametrů uveďte inf. zdroj odkud byla získána. Všechny parametry v tab. 2 nemohou být převzaty z jednoho inf. zdroje.

Vyhodnocení pomocí multikriteriálního výběru

Jednotlivé hodnoty uvedené v tabulce 2 se normalizují, tj. převedou se R(i,j) v intervalu <0, 1> s využitím násl. vztahů, čímž vznikne tabulka 3.
pro maximalizační kritéria:  R i,j = (Y i,j - D j ) / (H j - D j )
a pro minimalizační kritéria:  R i,j = (H j - Y i,j ) / (H j - D j )

Vysvětlení symbolů ve vzorcích:

R i,j ... normalizovaná hodnota,
Y i,j ... původní hodnota,
D j ... nejnižší hodnota v daném kritériu,
H i ... nejvyšší hodnota v daném kritériu,
i... řádek matice hodnot,
j... sloupec matice hodnot.

Tabulka 3 – Znormalizované hodnoty kritérií vybraných monitorů

Název monitoru

K1

K2

K3

K4

K5

K6

 

 

 

 

 

 

 

M1

1,000

1

0,0

0,000

0,000

0,000

M2

0,735

1

0,4

0,000

0,667

0,714

M3

0,490

1

0,5

0,263

0,667

0,286

M4

0,000

1

0,2

0,211

1,000

0,429

M5

0,035

1

1,0

1,000

0,667

1,000

Z tabulky 3 se odvodí Tabulka 4,která uvádí znormalizované hodnoty kritérií vynásobené příslušnými vahami a navíc body, které jsou příslušným řádkovým součtem. V posledním sloupci Tabulky 4 je uvedeno pořadí jednotlivých monitorů v multikriteriálním výběru (menší číslo znamená lepší monitor).

Tabulka 4 – Vyhodnocení vybraných monitorů

Název monitoru

K1

K2

K3

K4

K5

K6

Body

Pořadí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M1

0,450

0,200

0,000

0,000

0,000

0,000

0,650

2

M2

0,331

0,200

0,068

0,000

0,033

0,021

0,654

1

M3

0,220

0,200

0,085

0,026

0,033

0,009

0,574

3

M4

0,000

0,200

0,034

0,021

0,050

0,013

0,318

5

M5

0,016

0,200

0,170

0,100

0,033

0,030

0,549

4

Diskuse výsledků výběru

Jako nejlepší byl vyhodnocen monitor M2 ………

Přeji Vám i sobě, abychom kurz úspěšně absolvovali.

J.Jandoš