>> Skok na menu >> Konec stránky

Bakule & co.


Tady to frčí: Počítadlo :-)

Na Vysoké Škole Ekonomické je jednou z nejpříjemnějších okamžiků bakalářská zkouška. Nyní je přejmenovali na souborné, ale i tak je to nejúčinnější nástroj učitelů k eliminaci ubohých studentů. Každý jich během bakalářského stupně studia musí složit alespoň 11 (i když většina studentů si některé pro velký úspěch i třikrát zopakuje) a každá z nich je mimořádnou událostí v životě každého budoucího ekonoma. :-)

K dispozici jsou z různých zdrojů dodané a rozličnou úrovní se vyznačující studijní pomůcky, vypracované okruhy či přímo konkrétní otázky pro jednotlivé předměty. Ty se šíří zdarma i za úplatu v papírové i elektronické podobě a  velkou částí ovlivňují výsledné hodnocení studentů u zkoušky. Ne vždy totiž k úspěšnému zvládnutí zkoušky postačí znát obsah skript či zapisky z přednášek.

Pro zápis bakalářských zkoušek přes Internet si můžete zde stáhnout vždy aktuální verzi klienta pro MS Windows.

(ANG) Angličtina

Před začátkem vlastního studia se vyplatí mrknout se na okruhy (DOC6) a jiné užitečné informace o zkoušce. (Forma zkoušky, doba trvání jednotlicých částí apod.)

Dále doporučuji našprtat tyto definice (DOC6) a přečíst si tyto vypracované eseje. (DOC6) Netvrdím, že dostanete přesně stejné téma, ale hodit se to může. :-)
No a na konec je tu ještě pár podpůrných materiálů.

 1. Seznam nepravidelných sloves s překladem
 2. Přehled časů v angličtině
 3. Zkratky užívané v anglické obchodní korespondenci

(EKN) Ekonomie: mikro & makro

Dva sympatické wordowské dokumenty (DOC6), které se věnují těmto dvěma oblastem ekonomie. Pro lepší názornost obsahují spoustu grafů a obrázků (!!!). Velikost souboru tomu sice nenasvědčuje, ale vězte, že po rozbalení archívu na vašem disku zaberou přes 6MB!

Pro úplnost zde přidávám i tuhle (DOC6) a tuhle (DOC6) sadu vypracovaných otázek.


(MAT) Matematika

Bakule z matematiky má dvě části: pisemnou (počítací) a ústní.

 1. Na písemnou část se může hodit tenhle praktický taháček s používanými vzorci. (DOC'97)
 2. K ústní zkoušce tu mám nějaké definice (DOC'97) a definice (DOC'97) a zase definice. (DOC6)
  A aby toho nebylo málo, tak tady je průřez celou látkou v bezmála stostránkovém dokumentu DOC'97.

(PRA) Právo: Základy práva a obchodní právo

Na tuhle zkoušku mám hromady materiálů různého stáří a kvality. Než je sem dám, musím z nich pečlivě vybrat jen to hodnotné. Zatím Vám musí stačit následující.

 • Trošku jsem si pohrál s nalezenými okruhy: pročetl jsem to, vybarvil a dal tomu strukturu. (DOC6)
 • Docela pěkná verze okruhů: barevně s výbornou strukturou a asi nejkomplexnější z těch všech, co mám. (DOC'97)

(ZFI) Finance

Tohle je jedna z těch těžších zkoušek. Množství dostupných materiálů tomu odpovídá. Je toho opravdu hodně, takže popořadě.

Okruhy: Dají se najít na stránkách kateder. Zde je jedna stažená verze. (DOC'97,HTML). Vypracované okruhy jsou samozřejmě lepší. Tahle verze je barevná, dobře strukturovaná, obsahuje tabulky a upozorňuje na některé chytáky - co víc si může člověk přát? (DOC'97)
Typové příklady: Vždy se hodí spočítat si nějaké příklady. Obzvlášť, když jsou v testu ohodnoceny více body. Typových příkladů je dost, občas se místy kryjí. Nejlepší jsou ty barevné, které jsou zároveň řešené. (DOC'97) Pokud máte sebevědomí, můžete se pustit i do neřešených (DOC6) a vyřešit si je sami. (DOC'97) A komu tohle nestačí, tak tady má další várku ve formátu T602.
Přednášky: Příklady nestačí a teorie tvoří podstatnou část písemek. Proto především na "povídací" otázku je fajn mít nějaký teoretický základ. (DOC6) Pokud by nestačil ani tento obsáhlý výklad, může se ještě mrknout sem a sem.
Taháky: Přes veškerou přípravu spousta lidí neodolá a pojistí své šance při testu tahákem. (DOC'97, DOC6) Už pro ten pocit... :-)
Test on-line: Katedra MTP připravila pro studenty malý bonus. Přímo na jejich stránkách mohou otestovat své znalosti a zkusit test on-line (mirror).

(ZII) Základy informačního inženýrsví

Na tuto zkoušku je materiálů víc, než dost. Na katedře vám velmi ochotně dají aktualizované okruhy (DOC6) a zde si můžete stáhnout vypracovanou verzi. (DOC'97) K dispozici jsou také oficiální verze skript (TXT) obsahující mj. slidy z přednášek IZI_211.

Na Internetu je pak ke stažení nepřeberné množství různých návodů, manuálů a referenčních příruček zabývajících se systémem MARC, Gopherem, Bitnetem atd, včetně RFC dokumentů popisujících SMTP ap. Mě se ovšem nejvíce osvědčil tento dokument obsahující vypracované otázky (DOC6) a skripta Informační a komunikační systémy. (mirror) (HTML)


(ZIM) Základy informačního managementu - systémová analýza

K této zkoušce dává KSA volně ke stažení na disketu vypracované okruhy ve formátu DOCT602, ale ty jsou pro běžného smrtelníka spíše knihou magie, než učební pomůckou. Navíc dokumenty wordu jsou ve špatném kódování češtiny a verze DOC a T602 nejsou vzájemně srovnatelné. (Proto přikládám obě.)

Typickému studentovi, který chce jen "udělat a jít" mnohem lépe poslouží tato trojice souborů (DOC'95), které představují ve zhuštěné (i když heslovité) formě totéž, navíc jedna verze se prý :-) dá díky vhodně zvolené velikosti písma použít i jako tahák. Doporučují čtyři z pěti studentů!


(ZIT) Základy informačních technologií

Hodnocení této oborové bakule pro studenty čtvrté fakulty se zkládá ze tří částí.

 1. Hodnocení z předmětů IT_101, IT_210IT_211.
 2. Programové části
  Programová část se zabývá tématem Cestovní kancelář. Jedná se o on-line objednávkový systém, firemní katalog zájezdů a vše, co k tomu patří. Vše včetně dokumentace a kontextové nápovědy, řešeno jako webová aplikace v PHP s využitím MySQL.
 3. Analytické části
  Na tu analytiku nejsem příliš hrdý. Jedná se o soubory pro SDW, které představují DFD a ERD pro skladové hospodářství. Je to velmi triviální úloha, přesto v ní mám drobnou chybičku. Kdo ji odhalí, získává k dobru 10 bodů :-)

(ZPH) Základy podnikového hospodářství, aneb trojboj

Tři poměrně vydařené dokumenty ve formátu DOC6 s přehlednou strukturou členěnou podle platných okruhů, ze kterých je opravdu jedna radost se učit. :-) Nadpisy pěkně odlišené barevně a vše pěkně formátované - prostě jsem si s původním textem docela pohrál.

Jiná verze okruhů, neboli vše v jednom. (DOC'97)


(ZST) Celoškolská statistika

Co dodat? Statistika je především o počítání, a proto nejlepší pomůckou je kalkulačka a program Statgraphics, který je u zkoušky povolen. Ten sice podstatně zjednodušuje práci, ovšem některé příklady na něm prostě řešit nejdou. :-(.

Zde jsou okruhy pro teoretickou část a zde je povolený tahák se vzorci pro počítání příkladů. (DOC'97) Tu máte nepovolený tahák s definicemi (DOC'95) a navíc ještě vyčerpávající seznam vzorců, který může být základem Vašeho taháku. (DOC'97)

K tomu ještě přikládám svoji verzi zadání (DOC'95) a praktickou pomůcku v Excelu. Vše v jednom ZIP archívu. Když budete potřebovat vypočítat vnitroskupinovou a meziskupinovou variabilitu, či pravděpodobnostní, nebo distribuční funkci některého rozdělení; stačí sem naťukat hodnoty a  výsledek vymyslí počítač. :-)

(ZUC) Účetnictví I

Na tuhle bakuli mě perfektně připravila Peťula a její písemně vypracované okruhy. :-) Jinak ke stažení můžu nabídnout vypracované okruhy na základy účetnictví a účetnictví podniku. (DOC'97) Dále tu mám jednu verzi "dva v jednom". (DOC'97)

Vzhledem k tomu, že probíraná látka se v této oblasti poslední dobou rychle vyvíjí, doporučuji konzultovat aktuální okruhy na katedře FU (mirror) a možná sehnat něco novějšího.


Info

Informace na závěr

 • Většina dokumentů je zkomprimována do formátu ZIP. Pro jejich rozbalení použijte například výborný sharewarový program WinRAR, nebo volně šířitelný Power Archiver.
 • Soubory jsou uloženy na serveru EuWeb.CZ. Pokud nemůžete získat soubor z tohoto serveru, zkuste to prosím později. Jestliže je Vámi požadovaný soubor dlohodobě nedostupný, nebo server vypisuje chybovou hlášku, napište mi!
 • Pokud chcete být informováni o novinkách na těchto stránkách, můžete si je nechat hlídat službou Woko.

Nejen studiem člověk je živ. Pokud máte chuť si přečíst pár vtipů, navštivte Ftipárnu!Stránka využívá CSS Valid HTML 4.01! MiK's Site: Vše o VŠE(m) << Předchozí stránka
> Začátek stránky <
Počet přístupů na tuto stránku: 139 014
Počet přístupu na stránky celkem: 8 688 005
Poslední aktualizace stránky: 29.01.2003, v 21:21
Statistika | Struktura webu
MiK's Site © 2003 Michal Kec (MiK)
web@kecnet.cz