>> Skok na menu >> Konec stránky
<< Zpět do textíků   Jméno:statnice.htm
  Velikost:4 846 B

Jak se správně chovat při státní zkoušce

Jak se správně chovat při státní zkoušce

Státní závěrečná zkouška je podezřele vážná věc, ke které nelze přistupovat lehkomyslně. Je třeba se řádně připravit na horké chvíle před komisí a promyslet všechny varianty nežádoucích otázek porotců. V následujících řádcích se proto pokusíme stručně nastínit řádný postup při této ponurostiplné akci.

Základní pravidlo: Dostavte se ve střízlivém stavu. Trapný pád ve dveřích by mohl vaši koncentraci odvát do neznáma a rovněž pozdrav typu "Nazdar, Pepo!" adresovaný předsedovi komise může vzbudit jisté rozpaky.

Oblečení: Zkuste se po letech zase obléci jako člověk jdoucí do lepší společnosti. Nedoporučují se zejména montérky, maskáče, plavky a nic.

Vzhled: Upřímně věříme, že vám k hygieně stačí jednou týdně polít hlavu pivem, ale zkuste přinést oběť a seznámit se blíže s vodou. Vážnější případy mohou požádat o pomoc příslušnou okrskovou deratizační stanici.

Nikotin: Před komisí se nekouří, nejste-li k tomu přímo vyzváni. Přítomné si rovněž těžko získáte nabízením marihuany či tripu.

Speciální poznámka pro dívky a ženy: Chcete-li zaujmout nevídaně odvážnou minisukní, zjistěte si předem, má-li většina členů komise doma skutečně ženu. Nemá-li, je před homosexuální sešlostí celá snaha zbytečná.

Sestava komise: V této části názorně popíšeme účastníky státnicového procesu.

Předseda.
Nejdůležitější postava celé akce. Nelíbíte-li se předsedovi, jste ztraceni a uvidíte se s komisí ještě několikrát. Předseda je nejchytřejší a z dlouholeté praxe nejlépe ví, že nastala poslední příležitost si to s vámi vyřídit.
Přísedící.
Nevyzpytatelné osobnosti, které mohou tiše sedět a hypnotizovat vás pohledem uspávače hadů, ale mohou se rovněž neuvěřitelně zvídavě ptát a zničit tak vaše snahy a zazdění cest vedoucích k neznámým otázkám.
Zkoušený, t.j. vy.
Obžalovaný celého procesu, kde obětí a poškozenou stranou je probíraný vědní obor. Osoba, které není pomoci, která již měsíc před akcí nespí, nejí, propadá depresím a postupně šílí, po akci se opíjí do mrtva a opět nemůže jíst, zato ovšem neustále spí nebo následkem požití alkoholu tuhne.
U obhajob diplomových prací se dále vyskytuje konzultant.
Je to člověk, který je vedoucím vaší diplomky a kterého jste asi pětsetkrát v něčem neposlechli, za což vás řádně nesnáší. Jelikož je však práce i jeho vizitkou, vykresluje ji v nejkrásnějších barvách a v duchu vás proklíná.
U obhajob diplomových prací se dále vyskytuje oponent
V podstatě placený Viktor Čistič jehož úkolem je ukázat, že vaše dílo nestojí za nic, že obsahem jsou zčásti bláboly a zbytek byl opsán z jiných publikací. Přes jeho vyloženě negativní roli je však naprosto nevhodné pokoušet se oponenta zastrašit, at již urážkami nebo dovedně zhotovenou atrapou ručního granátu.

Otázky: Soubor problémů, kde se nepochybně vyskytuje aspoň jeden okruh, který nesnášíte a nic o něm nevíte. Čím je otázka těžší, tím více se na ni komise bude vyptávat, čím je jednodušší, tím rychleji se ukáže, že i z ní něco nevíte.

Příprava odpovědí: Příšerné chvíle, kdy s hrůzou zjistíte, že si nic nepamatujete, tahák není možné pro jeho rafinované ukrytí (vnitřní kapsa slipů apod.) vylovit a inspirace nikde. Jsou-li k přípravě povoleny pomůcky, obdržíte otázku, u které jsou naprosto k ničemu (např. je-li povolen zeměpisný atlas, máte popisovat politickou situaci ve střední Americe; jsou-li povoleny fyzikální tabulky, máte vyprávět Planckův životopis; atd.).

Odpovědi: Brutální soubor náhodných výroků spojených nesouvislými intermezzy povzdechů a kroucení hlavou. Spolehlivě lze tvrdit, že vždy odpovíte trochu jinak, než očekávala komise, takže ji řádně naštvete. Čím lepší řeč máte připravenu, tím pravděpodobnější bude snaha komise odvést diskusi do vámi méně probádaných oblastí. Dokud budete mluvit, nic se nebude dít. Jakmile se zastavíte, všichni členové komise se vzbudí a okamžitě dojdou k názoru, že celou dobu mlčíte.

Výsledek: Ať je rozhodnutí komise jakékoliv, je třeba řádné oslavy. V restauraci můžete důkladně zkritizovat porotce a podrobně připravit atentáty.

Závěrem: Ve svém obecném shrnutí je státní závěrečná zkouška vyloženě nepříjemnou záležitostí. Kdo se ovšem oběsí předem, o mnoho přijde. Kupříkladu o život.

<< Zpět do textíkůStránka využívá CSS MiK's Site: Vše o VŠE(m) << Předchozí stránka
> Začátek stránky <
Počet přístupů na tuto stránku: 671 264
Počet přístupu na stránky celkem: 8 384 192
Poslední aktualizace stránky: 27.11.2016, v 18:39
Statistika | Struktura webu
MiK's Site © 2016 Michal Kec (MiK)
web@kecnet.cz